Pisal sem že, da me je minister za zdravje, takoj po sprejemu pisma, povabil na pogovor in mnogi ste bili radovedni in ste želeli, da vam sporočim, kaj bo rekel oziroma kaj bo naredil.
G. Marušič me je sprejel. Poudaril je, da je med goro pisem, ki jih prejme, to posebej pritegnilo njegovo pozornost, ker v drugačno luč postavi mnoge stvari in je zaradi tega lahko dobro programsko izhodišče. Soglašal je z vsebino pisma, drugačen pogled na zdravje in zdravljenje mu je bil ne samo všeč, ampak tudi vsestransko koristen. Glede na skorajšnje volitve, sva se vseeno dogovorila, da ministru posredujem nekaj dodatnih informacij, s katerimi bi dodatno razdelal oziroma dokumentira nekatere ideje iz pisma in da poskušam pripraviti nekaj konkretnih aktivnosti, ki bi jih lahko Ministrstvo za zdravje začelo uresničevati.
Ob pismu, naj še omenim, da sem, med drugim, prejel zanimive in pozitivne komentarje Varuhinje človekovih pravic in Varuha bolnikovih pravic. Še bolj je postalo jasno, da je osnovna človekova pravica pravica do zdravja in temeljna bolnikova pravica pravica do popolne ozdravitve.
...
Na sejmu Narava zdravje, ki je potekal v Ljubljani sem imel predavanje o vplivu hrane na zdravje. Po informacijah organizatorja moje predavanje naj bi bilo edino predavanje, kjer so morali prinašati dodatne stole. Na začetku smo predvajali avdio posnetek javnega pisma ministru za zdravje, ki je na prisotne pustilo močan vtis. Med drugim sem najavil izid nove knjige McDougallov načrt, ki so jo lahko prisotni naročili s 25 odstotnim popustom. Ker še nikoli nisem drugim ponudil več kot vam, imate priložnost, da lahko naročite knjigo, ki bo približno čez 10 dni zagledala luč sveta, za 18,80 evrov, v redni prodaji bo stala 24,80 evrov. Ponudba velja le do izida knjige, plačate pa ob prevzemu. O knjigi več informacij tukaj.
...
V tedniku 7 DNI sem v prejšnji številki začel objavljati feljton s skupnim imenom Medicina načina življenja. Naslov prvega članka je bil Medicinska Nemezis. Tudi v pogovoru z ministrom za zdravje, ki je že opravljal pomembne funkcije v sistemu zdravstva in je hkrati zdravnik, sva se strinjala, da ljudje prepogosto neupravičeno upamo, da bo sodobna medicina pozdravila naše bolezni in pričakujemo čudeže od zdravnikov. Zelo je pomembno, da javnosti pošteno povemo, kako je lahko zanašanje na učinkovitost medicine škodljivo in o tem sem pisal v prvem prispevku. Naslov današnjega prispevka naj bi bil Prehranska Nemezis, a so ga v uredništvu spremenili v Patološke prehranske prakse. Splača se prebrati. V naslednji številki bom pisal na temo, kako se nam maščuje neznanje, zanašanje na nepreverjene informacije, zaupanje strokovnjakom itd. Sledila bo še cela vrsta člankov o zdravju in hrani.
Bil sem tudi gost na nekaterih radijskih postajah in ko so me na koncu novinarji prosili za zaključno misel — osnovno sporočilo, sem odgovoril: Skrb zase je temelj dobrega zdravja!
Poskrbite zase!

|